Site Loader

Donald Tusk to jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich polityków. Być może nawet najbardziej znany poza granicami Polski. I jak to zwykle bywa w przypadku tak rozpoznawalnych ludzi władzy, jest ceniony przez jednych i bardzo nielubiany przez innych. Łagodnie rzecz ujmując. W swojej książce Szczerze Przewodniczący Rady Europejskiej sam przyznaje, że nie cieszy się sympatią znacznej części polskiego społeczeństwa. Ponownie mówiąc dosyć łagodnie. Wydaną kilka miesięcy temu książką Donald Tusk nie próbuje zdobyć poparcia niezdecydowanych. Skupia się natomiast na wydarzeniach ostatnich lat. Opisuje swoje reakcje oraz motywuje decyzje. Uchyla rąbka tajemnicy wielkiej, międzynarodowej polityki.

Zrozumieć politykę

Pełniąc kolejne funkcje publiczne, Donald Tusk poznał zasady rządzące polityką. A mimo to przyznaje, że w swojej karierze stanął przed niejednym zaskakującym wyborem. Książka Szczerze nie przełoży się zatem na całkowite zrozumienie tego świata, ponieważ okazuje się on tajemnicą nawet dla osób związanych z nim przez sporą część życia. Z drugiej strony takie lektury bywają pouczające. Pozwalają:

– zrozumieć mechanizmy, kierujące polityką krajową i międzynarodową,

– poznać inne punkty widzenia, zrozumieć odmienne sposoby myślenia,

lepiej przygotować się do uczestnictwa w wyborach oraz bardziej świadomie zabierać głos w dyskusjach na temat polityki.

Czy Szczerze jest pozycją skierowaną wyłącznie do zwolenników obecnej opozycji i byłego premiera? Co do zasady nie, ale w praktyce to oni będą stanowili większość w gronie jej czytelników. Książkę można jednak polecić każdemu, kogo ciekawi złożoność świata. I kto zamiast z góry krytykować, woli najpierw poznać argumenty różnych stron. Świat złożony z takich zainteresowanych oraz zaangażowanych ludzi byłby przyjemniejszym miejscem.

Szczera polityka?


Trudno powiedzieć, co autor miał na myśli, tytułując swoją książkę Szczerze. Można się domyślić, że chodziło mu o podkreślenie wiarygodności swoich słów. O przedstawienie faktów bez retuszowania, idealizowania i redagowania. Do pewnego stopnia się udało, widać to chociażby po opisach relacji czołowych europejskich polityków. A także w przyznawaniu się autora do pomyłek czy błędnych osądów. Czytelnik może sobie zadawać pytanie, o czym w tej książce nie wspomniano. Niestety, wielka polityka to wciąż dosyć duża tajemnica. A zaangażowani w nią ludzie niechętnie dzielą się konkretami czy swoimi patentami na sukces. Mimo to, Szczerze to pouczająca książka, z której wyłania się nieco zapomniany obraz Unii Europejskiej. Wspólnoty, która powstała dla dobra mieszkańców Starego Kontynentu. A nie po to, by im coś odbierać.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Post Author: Jacek